Mide Balonu

Günümüzde başta ABD olmak üzere obezite ve metabolik sendrom insanların sağlığını ciddi boyutta tehdit etmektedir. Özellikle göbek çevresinde başlayan yağlanma ile birlikte ardından karaciğer yağlanması, tip 2 diabet, hiperlipidemi ateroskleroz, hipertansiyon, kalp krizi geçirme gibi riskler birbirleriyle ilintili bir şekilde oluşmaktadır. Bu nedenle günümüzde obezite ile mücadelede ve özellikle vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde plan hastaların obezite cerrahisi öncesi mide balonu takılması operasyon sırasında ve/veya operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlara karşı son derece önemlidir.

Hasta mide balonu yöntemiyle başlangıç kilosunun %15-20’sini verebilir.

Mide balonu yaklaşık 20 dk. süren bir işlemdir. Aynı gün hastaneden çıkış yapılabilir.

Mide Balonu Faydaları Nelerdir?

Mide balonu uygulaması cerrahi bir yöntem değildir, dolayısıyla cerrahi riskler barındırmaz. Oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanan mide balonu uygulamasının ardından hastalar kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler. Mide balonunun bir avantajı da geçici olmasıdır, mideye endoskopik olarak yerleştirilen şişirilebilir silikon balon tercihi doğrultusunda hastalar 6 ya da 12 ay sonra mide balonu çıkarılması için uzmanlarla buluşabilirler. Besin alımının kısıtlanmasını sağlayan bu uygulama hastaların hızlı kilo vermesini sağlar. Yine de diğer tüm mide küçültme ameliyatlarında olduğu gibi mide balonu etkisinin sürekli olması için kişinin sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemesi gerekir.

TEDAVİLER

Hasta mide balonu yöntemiyle başlangıç kilosunun %15-20’sini verebilir.
Mide balonu yaklaşık 20 dk. süren bir işlemdir. Aynı gün hastaneden çıkış yapılabilir.

Makat hastalıkları tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşüren, acı ve ciddi sorunlara yol açan hastalıklardır.

Mide hastalıklarının tedavisi tedavisinden önce hastalığın doğru teşhisi ciddi önem taşımaktadır.

Karaciğer Hastalıkları deyince akla ilk sırada hepatit geliyor. Sonrasında günümüzde hazır gıdalar, kızartmalar ve alkol tüketimi nedeniyle sonrasında karaciğer sirozu takip ediyor.

Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına sebep olan bağırsak hastalıklarının temelinde olumsuz hava koşulları ve düşük bağışıklık sistemi yatmaktadır.

Sindirim sistemi, alerjiler, emilim bozuklukları, hormonal hastalıklar, romatizmal hastalıklar

Pankreasımız bedenimiz için çok önemli organlarımızın başında yer alıyor. Pek çok sindirim sistemi işlevinde etkisi bulunan Pankreas hastalıklarının en çok bilinen sebepleri arasında kötü beslenme yer alıyor.

Mide botoksu ise VKİ 40 ın altında overweight diye tanımladığımız hasta grubunda son derece basit bir uygulama olup, hastalarımız işlemden sonra 2 Saat gözlemledikten sonra günlük hayatlarına devam edebilirler.